Z Blogu

Zazimovanie bazéna

Zazimovanie bazéna

Vážení obchodní partneri,

priblížila sa opäť doba zazimovania bazénov. Každý máte iste svoj systém ako zazimovať bazén a technológiu. Našim cieľom nie je Vám radiť alebo Vás snáď poučovať. Nižšie by sme chceli len spomenúť často opomínané body, ktoré na jar vedú k sporným situáciám.

1. Pri zazimovaní filtračnej nádoby nezabudnite odmontovať manometer a uschovať ho na teplom mieste. Vplyvom mrazu môže dôjsť k poškodeniu tlakovej pružiny a tým k znehodnoteniu manometra (aj jediná kvapka vody ponechaná v manometri ho vplyvom mrazu dokáže zničiť)

2. Zazimovanie sond - sondu vyberte z potrubia a ponorte ju ju do fľaštičky naplnenú uchovávacim roztokom pH/Rx 12082 a umiestnite na teplom mieste. V prípade, že nemáte uchovávací roztok, je možné ako alternatívu použiť roztok pH 4. V žiadnom prípade nepoužívajte nepoužívajte obyčajnú alebo destilovanú vodu. Ak sondu necháte v suchom potrubí, dôjde k vyschnutiu meracej časti. Ďalej môže vplyvom mrazu dôjsť k premrznutiu sondy a tým k jej znehodnoteniu.

3. Dávkovacia stanica - chémiu z dávkovacích pumpičiek je potrebné vypostiť. Ak je to možné, demontujte aj samotné zariadenie a uschovajte ho na teplom mieste. Detailnejšie inštrukcie nájdete na webe alebo v návode zariadenia.

4. Použitím zazimovaciého roztoku (zazimovač - probazen) - (zazimovač Chemoform) nielen, že zabránite tvorbe rias a baktérii, ale predovšetkým zamedzíte vyzrážaniu vápmika v bazéne. Ak zazimovací roztok nepoužijete, dôjde k jeho usadeniu na dne a na stenách bazéna. Vytvorí sa pôrovitá vrstva, v ktorej sa usadzuje a množia riasi. Čistenie bazéna pred sprevádzkovaním je u takto znečisteného  bazéna ozajstná ľadôdka.

5. Inštalujte do bazéna zimné dilatačné plaváky, ktoré nie sú len dobrým predajným artiklom. Pri väčších mrazoch zabránia deformácii bazénového telesa.

Dilatačný palvák do bazéna, ktorý pohlcuje tlak rozťažnosti ľadu zamedzí poškodeniu bazéna. Plaváky su v bazéne spojené na požadovanú dĺžku s tým, že ich umiestnenie by malo byť také, aby čo najlepšie rozdeľovalo plochu hladiny bazéna a tým absorbovalo zozpínanie ľadu. V spodnej časti sú plaváky naložené pieskom, aby boli čiastočne ponorené. V prípade mrazu, keď je bazén zamrznutý, ľad sa rozšíri do plaváka a nepoškodí steny bazéna.

• pri obdĺžnikových bazénov ukladáme plaváky uhlopriečne

• pri kruhových stredom kruhu

• pri oválnych stredom, rovnobežne s dlhšou stranou

Poolman